طراحی وب سایت برای خانم ها

  • 26 آوریل 19
  • 1741 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 1 میانگین: 5]

امروزه اینترنت و فضای مجازی تبدیل به بخشی جدانشدنی از زندگی روزمره ی ما شده است. میزان کاربران اینترنت در جهان تقریبا به 3.5 میلیارد نفر میرسد. این تعداد از کاربران در هر لحظه برای رفع برخی از نیاز های خود و استفاده از خدمات خاصی به وب سایت های مختلف مراجعه می کنند. کاربری وب سایت ها نیز دسته بندی های خاص خود را دارند. کاربری وب سایت ها را می توان به گونه های مختلفی تقسیم بندی کرد. یکی از این دسته بندی ها می تواند تقسیم بندی بر اساس مشتری های هدف باشد. هر وب سایتی طیف خاصی از کاربران و بازدیدکنندگان را در نظر می گیرد و محتوای وب سایت خود را با توجه به نیاز ها و خواسته های مخاطبان مخصوص خود تنظیم می کند. یکی از این مخاطبان خانم ها هستند. تحقیقات نشان داده است که خانم ها در وب سایت های فروشگاهی و وب سایت های اجتماعی بیشتر از جنس مخالف خود فعالیت می کنند. همه ی اینها بدان معناست که سلایق و علاقه آنها را نمی توان در طراحی وب سایت نادیده گرفت.

وب سایت های زیادی در حال فعالیت هستند که مخاطبان آنها بیشتر خانم ها هستند. از وب سایت های روانشناسی و راهنمایی در امور زناشویی گرفته تا وب سایت هایی که سرویس هایی از قبیل خدمات منزل ارائه می کنند. خانم ها همیشه در امور خود دقیق بوده اند و مسائل جزئی را به خوبی بررسی می کنند. مطمئنا هر وب سایتی که برای خانم ها طراحی می شود باید دقت لازم را داشته باشد تا بتواند رضایت مخاطبان را جلب کند. در ذیل به برخی موارد که در طراحی وب سایت برای خانم ها حائز اهمیت هستند اشاره خواهیم کرد.

رنگ های استفاده شده در طراحی وب سایت برای خانم ها

یکی از تصور هایی که شاید اشتباه نیز باشد این است که خانم ها هر چیز صورتی را دوست دارند. شاید رنگ خاصی رنگ مورد علاقه ی خانم ها باشد اما اینکه تنها با رنگ بتوان بازدید کننده های زیادی را به وب سایت خود جلب کنیم کمی به دور از عقل است. در طراحی وب سایت برای خانم ها باید سن آنها، موقعیت اجتماعی و بسیاری از موارد را در نظر گرفت. رنگ هایی مانند صورتی و یا بنفش ویژگی هایی از یک سرزمین خیالی است که اکثرا کودکان به آنها علاقه دارند و شاید برای یک خانم که در حال بازدید از وب سایت شماست زیاد جالب نباشد. بهتر است رنگ وب سایت را با توجه به کالا و یا سرویسی که ارائه می دهید تنظیم کنید. مثلا برای وبسایت فروشگاهی رنگ سفید بهتر از سایر رنگ ها نظر بازدیدکنندگان را جلب می کند. یکی از استراتژی های زیرکانه تر این است که از رنگ هایی استفاده کنید که برای هر دو جنسیت جالب باشند، چراکه در برخی موارد ممکن است که زنی در حال خرید برای همسرش باشد. رنگ هایی مانند خاکستری و سفید برای هر دو جنسیت جالب است.

کاربری آسان وب سایت

خانم ها دیگر تنها زنان خانه دار در منزل نیستند و ممکن است وکیل، راننده، معلم، وزیر و یا حتی رئیس جمهور نیز باشند. اما چیزی که در بین همه ی زنان مشترک است این است که آنها زمان کمی دارند و به دنبال کارآمدی و آسانی کاربری یک وب سایت هستند تا اینکه درگیر رنگ استفاده شده در وب سایت باشند. البته این بدان معنا نیست که رنگ استفاده شده در وب سایت تاثیری ندارد. اما وب سایتی که برای خانم ها طراحی می شود به جای اینکه زیاد روی جزئیات تمرکز کند بهتر است که بگوید، با استفاده از سرویس های این وب سایت چگونه می توانند در زمان و پول صرفه جویی کنند.

یکی دیگر از ویژگی های خانم ها این است که آنها تجارب و اتفاقات روزمره خود را با دیگران به خصوص جمع دوستان در میان می گذارند پس اگر شما نظر یک بازدیدکننده را جلب کنید و او از وب سایت شما راضی باشد این تجربه را با دوستان خود نیز شریک می شود و این امر تاثیر زیادی بر روی بازدید وب سایت شما خواهد گذاشت. اما باید در نظر داشته باشید که افراد موارد نارضایتی از وب سایت ها را بیشتر از موارد رضایتمندی به اشتراک خواهند گذاشت.

تصاویر استفاده شده در وبسایت

برخی در طراحی وب سایت برای خانم ها از عکس های نوزادان، زن ها و بچه های حیوانات استفاده می کنند. دلیل استفاده از این موارد این است که آنها برای خانم ها جذاب هستند. حقیقت این است که ذهن خانم ها هرچیزی که ظریف و یا ضعیف باشد و نیاز به محافظت و پرستاری داشته باشد را جذاب می داند و به همین دلیل است که نوزادان برای خانم ها جذاب و ناز هستند. در مورد استفاده از عکس زنان نیز آنها با هم جنس های خود ارتباط بهتری برقرار می کنند. برای مثال اگر یک وبسایت فروشگاهی برای فروش یک لپ تاپ تصویری از یک زن را در حال استفاده از لپ تاپ را قرار دهد تاثیر بیشتری روی خانم ها خواهد داشت.

مواردی که بیان شد بخشی از مواردی بود که باید در طراحی وب سایت برای خانم ها باید رعایت شوند. به هرحال با افزایش استفاده از فضای وب و افزایش کاربران زن بهتر است که علایق هر دو جنسیت را در نظر بگیرید تا در جذب بازدیدکننده های بیشتر به وبسایت خود موفقیت بیشتری داشته باشید.

اشکان کیانی

اشکان کیانی

8 سال شد که من یک طراح و توسعه دهنده صفحات وب (Front-End) هستم. زمان سریع می گذرد و من به همان سرعت به دنبال برنامه نویسی و علایقم هستم. آموزش خصوصی طراحی سایت، مشاوره قرارداد ها، طراحی UI و UX سایت، سئو و بهینه سازی از تخصص های من است.

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی

متاسفانه برای این دسته هنوز مطلب نشر داده نشده است.