طراحی سایت یا طراحی وب

  • 19 آوریل 19
  • 1577 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 1 میانگین: 5]

سایت چیست؟

فکر می‌کنم دانستن معنایی کلمات کاری حوصله سر بر باشد ولی خوب است بدانید که سایت (Site) مکانی است که چیزی در آن قرار می‌گیرد و مرکز و هسته حساب می‌شود. مثلاً سایت موشکی یا سایت هسته‌ای توصیفی از مکان قرارگیری را بیان می‌کند. این واژه گستره زیادی دارد ولی در اینجا ما با مفهوم اینترنتی آن یعنی وب‌سایت آشنا می‌شویم.

وب‌سایت

در ویکی‌پدیا آمده است که وب‌سایت یا تارنما یا وب‌گاه مجموعه‌ای از فایل‌های مختلف اعم از تصاویر، متون و یا فایل‌های برنامه‌نویسی شده است که به منظوری خاص به شکلی باهم مرتبط شده‌اند. این فایلها روی یک کامپیوتر «میزبان» یا «سرور» قرار می‌گیرند و با یک نام دامنه مشترک فراخوانی می‌شوند. راحت‌تر بخواهم بگویم مجموعه‌ای از اسناد و مدارک که امروزه در هر سایتی مشاهده می‌کنید و در یک مکان قرار دارند وب‌سایت می‌گویند.

وب‌سایت اصطلاحاً به مکانی در اینترنت گفته می‌شود که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جا داده است. به‌بیان‌دیگر به مجموعه‌ای از صفحات در اینترنت که متعلق به مکان خاصی هستند، اصطلاحاً وب‌سایت گفته می‌شود. وب‌سایت‌های به دو دسته وب‌سایت ابتدایی و وب‌سایت پیشرفته تقسیم می‌شوند.

طراحی سایت

در مقاله “طراحی سایت و آشنایی با مفهوم آموزش طراحی سایت” توضیحی در مورد مفهوم طراحی و شکل‌گیری طراحی سایت دادم ولی باید دانست تلفیق هنر با طراحی به سمت ترسیم و ایجاد یک وب‌سایت را طراحی سایت می‌گویند. طراحی سایت علم و دانشی گسترده شده است و وجود مفاهیم بالاتر و بزرگ‌تری مثل UI و UX (یو آی و یو ایکس) این بحث را با چالش‌های زیادی همراه کرده است.
بخواهم واقعیتی در این مورد بگویم این است که طراحی سایت شگفت‌انگیز و زیباست چون باید به همه المان‌ها بر اساس یک چهارچوب دقت و توجه کرد. طراحی سایت هنر رنگ‌آمیزی، چینش، اندازه‌ها، فاصله‌ها، اشکال، ابعاد، پویانمایی، برجستگی و… است. پیاده کردن خلاقیت روی یک صفحه جذاب است ولی فکر کنید که روزانه هنر شما را میلیون‌ها نفر می‌بینند و از آن لذت می‌برد.

وب

وب جزئی از اینترنت است. وب مخزنی از صفحات اینترنتی است که هر یک دارای آدرس مشخصی هستند و توسط آن آدرس‌ها مسیریابی یا یافته می‌گردند و کاربری که به شبکه اینترنت متصل شده (کامپیوتر آن‌ها جزو کامپیوترهای دیگر اینترنت قرارگرفته است) می‌توانند با نوشتن آدرس صفحه‌ای از وب، بر روی نوار آدرس مرورگر خود، به صفحه وب موردنظر که در مخزن صفحات وب در اینترنت قرار دارد، دسترسی یابد.

طراحی وب

وب‌سایت به یک صفحه گفته می‌شود که در یک سایت در گستره وب قرار دارد. طراحی وب مفهومی بزرگ‌تر از طراحی سایت است. ما در بستر اینترنت سایت‌های مختلفی داریم که هرکدام دارای موضوعی هستند و به آن‌ها وب‌سایت می‌گوییم ولی در آن ما چیزی به اسم طراحی نداریم. ما نمی‌توانیم وب را طراحی کنیم. طراحی وب واژه صحیح نیست. به این مثال توجه کنید که مثلاً در یک سایت وارد می‌شوید یک فیلم به نمایش می‌آید یا یک تصویر تمام صفحه‌نمایش داده می‌شود. آیا در اینجا شما طراحی می‌بینید؟ پاسخ خیر می‌باشد چون وب گستره‌ای از نشانی وب (URL) هستند. نشانی وبی که اجرا می‌کنیم همان صفحه وب ما است که ممکن است آن سند نیازی به طراحی نداشته باشد.

طراحی سایت یا طراحی وب کدام یک صحیح هستند؟

یاد گرفتیم که چندین صفحه کد نویسی شده در یک آدرس اینترنتی در یک مکان را سایت می‌گویم. اگر این صفحات را بتوانیم طراحی کنیم را طراحی سایت می‌نماییم. و آدرس‌های اینترنتی وجود دارند که صفحه وب هستند نیازی به طراحی ندارند. اگر یک نفر به شما بگوید من طراحی وب می‌کنم واقعاً صحیح نیست. یعنی می‌تواند یک لینک دانلود را طراحی کند؟ طراحی نقاشی صحیح است یا طراحی با آبرنگ یا طراحی با مداد؟ یا نقاشی رنگ‌روغن؟ پاسخ با شما.

این واژه‌ها تقریباً یکسان در ذهن ما جای دارند و همواره درست هستند ولی بهتر است ازاین‌پس از واژه طراحی سایت استفاده کنیم. زمانی این دو باهم یک معنا می‌شوند که طراحی وب را به‌صورت طراحی وب‌سایت بنویسیم.

اشکان کیانی

اشکان کیانی

8 سال شد که من یک طراح و توسعه دهنده صفحات وب (Front-End) هستم. زمان سریع می گذرد و من به همان سرعت به دنبال برنامه نویسی و علایقم هستم. آموزش خصوصی طراحی سایت، مشاوره قرارداد ها، طراحی UI و UX سایت، سئو و بهینه سازی از تخصص های من است.

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی

متاسفانه برای این دسته هنوز مطلب نشر داده نشده است.