طراحی سایت و آشنایی با مفهوم آموزش طراحی سایت

 • 12 آوریل 19
 • 1967 بازدید
 • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
  [کل: 1 میانگین: 5]

طراحی سایت

طراحی یک علم است همان‌طور که در جامعه طراحی گرافیکی، طراحی لباس و طراحی سایت را می‌بینیم می‌توانیم بگوییم در همه علوم یک طراحی وابسته به همان حرفه وجود دارد. طراحی هنر ذوق و ایده‌ها است. در ویکی‌پدیا دیدم که نوشته بود که طراحی دانش ایجاد یک طرح از تصویری ذهنی، خیالی و یا واقعی تعریف‌شده است. باید بدانیم که واژه هنر هنوز تعریف تخصصی از آن نشده است چون مفاهیم و کاربردهای متنوعی را در خود جای‌داده است.

طراحی سایت چه مفهومی دارد؟

طراحی سایت یا بهتر بگویم طراحی وب به مهارت ساخت و راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود. شاید عبور کردن از تاریخچه پیدایش طراحی سایت بتواند برای شما دوست عزیز که زمان خواندن این نوشته را می‌گذارید و میدانید در آینده بر نخواهید گشت که یک موضوع پایه‌ای و این نوشتار را مجدد مطالعه کنید نمود پیدا می‌کند. به همین خاطر خلاصه‌ای ارزشمند برایتان بازگو می‌کنم.

آقای گروه برنرز لی در سال 1991 یعنی فقط 26 سال پیش (عمری بسیار جوان برای این علم و حرفه) با برپایی یک وب‌سایت به‌عنوان مخترع سازنده وب شناخته شد. ابتدا از ابرمتن (Hyperlink) و ایمیل با استفاده از کدهای ساده زبان نشانه‌گذاری HTML که ساختار ساده‌ای دارد، وب‌سایتش شامل امکانات ابتدایی شامل سر تیتر و پاراگراف و پیوند دادن لینک به سایت‌های دیگر بود را راه اندازی نمود.

جالب اینجاست که خیلی سریع HTML منعطف‌تر و دارای ابزارهای زیادی مثل جداول، و از همه مهم‌تر وجود ساختار جدیدی در کنار خود به‌عنوان یک زوج تاکنون بوده است. ساختار آبشاری که به CSS معروف شد، دنیای جادوی هنر طراحی وب‌سایت شناخته می‌شود.

هنر طراحی سایت

گذشت زمان هر چیزی را چکش‌کاری و صیقل می‌دهد و طراحی سایت مستثنا نبود و با پیشرفت و رشد طراحی سایت به‌واسطه افزایش زبان‌های وب، هنر طراحی نیز چشمگیرتر شد. دلایل زیادی را می‌توانم برایتان بازگو کنم که چرا هنر طراحی سایت رشد داشت ولی اینجا سؤال اساسی این است چرا این هنر در این 26 سال، سایه چکش را بر سرخود ندید و با پتک خوردن سریع رشد کرد و اکنون با نداشتن عمری دارای تجربه زیادی است و شاید هم می‌توان بگوییم با این قامت ایستاده، هنر طراحی وب یک صنعت است. هنر طراحی سایت در حوزه آی تی (IT) یک صنعت پیشرو و قدرتمندتر می‌شد چون ارزش‌افزوده زیادی را برای حوزه بالادستی و پایین‌دستی خود ایجاد می‌نماید. در زیر علت رشد سریع طراحی سایت را مشاهده می‌کنید:

 • زبان‌های وب روزبه‌روز پیدایش، رشد و ارتقاء یافتند.
 • گرافیک و خلاقیت در طرح‌ها بیشتر دیده شد.
 • بازار بی‌نهایت شرکت‌های دامنه، هاستینگ و سرور به وجود آمد
 • کسب‌وکارها به سمت تجارت الکترونیکی روی آوردند.
 • تبلیغات و بازاریابی شبکه‌ای
 • بازی و سرگرمی‌های هوشمند، گروهی و آنلاین

جایگاه فعلی طراحی سایت

پیدایش طراحی وب در کنار هنر طراحی سایت یک سری استاندارهای جهانی را ایجاد کرد که امروز می‌بینیم همه از این زبان‌ها استفاده می‌کنند و شاهد سایت‌های واکنش گرا یا به تعبیر دیگری سایت رسپانسیو (responsive) هستیم. به سایت‌های که در همه ابعاد و رزولوشن‌های مختلف سازگاری دارد و به گفته خودمان سایت به هم نریزد و در همه ابعاد بیننده بتواند به‌آسانی سایت را مشاهده کند سایت واکنش گرا گفته می‌شود.

باید قبول کرد طراحی وب‌سایت امروزه یک حرفه است. یک شغل است. یک کسب‌وکار است. و یک زندگی خوب. امروزه افراد زیادی می‌بینیم که هر یک به شکلی در این صنعت مشغول فعالیت‌اند. وقتی بازار عرضه و تقاضا وجود دارد پس مبادلات مالی نیز وجود دارد. میدانم دقیقاً شمایی که این مطلب را مشاهده می‌کنید به دنبال این هستید که مصمم و جدی آمده‌اید در این حوزه وارد شوید.

اکنون در دنیایی از اطلاعات گرفتارشده‌اید. ولی همین‌که تصمیم گرفته‌اید شما هم می‌توانید یکی از پردرآمدها و متخصص‌های جامعه باشید خود امری قابل‌تحسین خواهد بود. شما زمان و هزینه را صرف می‌کنید تا زبان انگلیسی یا یک زبان دیگر یاد بگیرید، گواهینامه رانندگی بگیرید و برای هر دانشی که به آن نیاز دارید چون میدانید ارزشمند بوده بهترین سرمایه خودتان یعنی زمان را صرف می‌کنید. باید به خود افتخار کنید و توصیه من به شما این است اصلاً عجله نکنید و آهسته و پیوسته با دقت طراحی وب را شروع کنید.

قدم صفر طراحی وب

به‌زودی مقاله دیگری را تحت عنوان “عجله نکنید و آهسته و پیوسته با دقت طراحی وب را بیاموزید” برایتان خواهم نوشت ولی الان وظیفه یا قدم صفر شما برای یادگیری این است که دقت کنید. الان اگر از شما بپرسم اولین طراح سایت چه کسی بود را می‌توانید به یاد آورید؟ فکر می‌کنم جوابتان خیر باشد. دنیای طراحی وب دقیقاً همین است که کلمات سرنوشت شما رو می‌سازند. شما که مشغول خواندن هستید، فقط یک دقیقه بیشتر زمان بگذارید. یک دقیقه بیشتر باعث موفقیت و جدا کردن خودتان از سایر رقیبانتان خواهد شد. گذاشتن این یک دقیقه بیشتر ارزشمند است چون یک مطلب تخصصی یاد می‌گیرید و آینده خود را می‌سازید.

برای خود من اتفاق افتاده است که با چند تا از این موضوع‌های ساده در مصاحبه‌های مختلفی بسیار چشمگیر به چشم آمده‌ام. البته اشتباه نکنید که حفظ کردن و زیاد خوانی می‌تواند به شما کمک کند. این امر خوب است و منکر آن نمی‌شوم ولی بحث کلیدی را در این می‌بینم که شما باید در مورد همه موضوعات در این حرفه بدانید و باخبر و آگاه باشید و هرزمانی اطلاعات بیشتر خواستید جستجو کنید. ساده بگویم دانستن مقدمه تاریخچه بالا که در بالاتر برایتان توضیح دادم کافی است ولی حتی شما هم‌الان حوصله دانستن اینکه در این 26 سال چه به سر طراحی وب آمد را ندارید و نخواهید داشت.

تاریخچه بالا آغازی خوب بود و هرزمانی اطلاعات بیشتری خواستید به منابع مختلف مراجعه می‌کنید و بامطالعه و تحقیق آموزش می‌بینید. در مقالات و آموزش‌های دیگر مجدد با این موضوع برخورد می‌کنید و یاد خواهید گرفت و رفته‌رفته این جورچین برای شما تکمیل‌تر می‌شود پس دوباره تکرار می‌کنم که برای آموزش طراحی وب عجله نکنید چون دنیای مفاهیم، اطلاعات و اصطلاحات زیادی وجود دارد که همه مکمل یکدیگرند و باید موازی و جورچین جلو بروید. همانند دوران مدرسه یا دبیرستان یک صفر تا صد خواندن کتاب وجود ندارد که سریع تمامش کنید.

مطمئن هستم اگر این مقاله را کامل خواندید برای رسیدن به قله طراحی سایت، آمادگی لازم را دارید ولی اکنون باید تجهیزات سفر به قله طراحی وب را بامطالعه دقیق شروع نمایید. الان شاید برایتان سؤال باشد آیا طراحی سایت با طراحی وب تفاوت دارد یا یکی هستند. به‌زودی مقاله خوبی تحت عنوان “طراحی سایت یا طراحی وب” برایتان می‌نویسم.

اشکان کیانی

اشکان کیانی

8 سال شد که من یک طراح و توسعه دهنده صفحات وب (Front-End) هستم. زمان سریع می گذرد و من به همان سرعت به دنبال برنامه نویسی و علایقم هستم. آموزش خصوصی طراحی سایت، مشاوره قرارداد ها، طراحی UI و UX سایت، سئو و بهینه سازی از تخصص های من است.

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی

متاسفانه برای این دسته هنوز مطلب نشر داده نشده است.