عجله نکنید و آهسته و پیوسته با دقت طراحی سایت را بیاموزید

  • 3 می 19
  • 2475 بازدید
  • برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
    [کل: 1 میانگین: 5]

طراحی

طراحی یک علم است همان‌طور که در جامعه طراحی گرافیکی، طراحی لباس و طراحی سایت را می‌بینیم می‌توانیم بگوییم در همه علوم یک طراحی وابسته به همان حرفه وجود دارد. طراحی هنر ذوق و ایده‌ها است. در ویکی‌پدیا دیدم که نوشته بود که طراحی دانش ایجاد یک طرح از تصویری ذهنی، خیالی و یا واقعی تعریف‌شده است. باید بدانیم که واژه هنر هنوز تعریف تخصصی از آن نشده است چون مفاهیم و کاربردهای متنوعی را در خود جای‌داده است.

طراحی سایت بدون عجله و شتاب

طراحی سایت همراه با عجله دارای پیامدهایی است. عجله و شتاب‌زدگى به‌عنوان یک خصلت ناپسند در کارها، انسان را از فکر دقیق باز می‌دارد و او را به‌سوی لغزش‌ها می‌کشاند. و ما هم به فرمایش امام علی (ع) در رابطه با عجله نمودن در کار بسنده می‌کنیم:

امام علی علیه‌السلام فرمودند: «شتاب پیش از امکان (انجام کار) از ابلهى است.»

اکنون‌که حس می‌کنید نباید عجله کنید و در دریای اطلاعات غرق‌شده‌ایم و زمان سریع می‌گذرد و ما در آموزش خیلی عقب‌افتاده‌ایم باید بدانید دنیا که به آخر نرسیده است. خوشبختانه به این موضوع باهم توافق داریم که برای آموزش دیدن زمان نیاز است ولی برای متخصص شدن زمان بیشتری نیاز است. بستگی به نوع تخصص در پزشکان تا 12 سال و در مهندسان 10 سال و برای هر حرفه‌ای بستگی به موقعیت و شرایط و از همه مهم‌تر سطح علمی و عملی که در آن قرار دارید متفاوت است.

ایمان‌دارم که ما ایرانی‌ها می‌توانیم به جایگاه دست‌نیافتنی برسیم. در این چندین سال اخیر با گسترش شگفت‌انگیز حوزه طراحی سایت این دیدگاه را دارم که طراحی سایت ایرانی‌ها واقعاً بی‌نظیر است و این موضوع هم به خاطر دلایل زیادی است. اما چه خوش گفت فردوسی پارسی که؛ هنر نزد ایرانیان است و بس!

طراحی سایت با برنامه‌ریزی

برای اینکه موفق و عالی طراحی سایت را در طول دوره زمانی بالایی یاد بگیریم باید با برنامه‌ریزی حرکت کنیم. برای کنکور برای رسیدن به وزن مناسب و رسیدن به یک نقطه مطمئن اولویت باهدف است سپس داشتن یک برنامه‌ریزی صحیح و مناسب برای دستیابی به موفقیت لازمه حرکت خواهد بود.

حرکت شما به‌سوی موفقیت در طراحی سایت، بستگی به تعریف شما در کلمه موفقیت دارد. موفقیت مالی، موفقیت جایگاهی و… فقط دو مورد از اهداف ما هستند. شروع کنید یک برنامه برای خود تهیه کنید. برنامه‌هایی که بر اساس توانایی فردی و زمانی شماست. من می‌توانم یک برنامه برای شما بنویسم ولی واقعاً اجرایی نمودن آن توسط شما امکان‌پذیر است یا خیر؟

برنامه را غیرواقعی ننویسید و بر اساس احساسات تصمیم نگیرید. و این هم بدانید یک‌شبه نمی‌توان در طراحی سایت موفق شد. برنامه‌ریزی و گذاشتن زمان کلیدهای در دست ما هستند و باید از آن‌ها استفاده کنیم.

آموزش طراحی سایت پیوسته

همیشه این اعتقاد را دارم که برای یادگیری باید بر اساس دسته‌بندی خاص و به‌صورت پیوسته یاد بگیریم. تا الآن هر کتابی را باز کردم دارای فصل‌بندی و فهرست بندی بوده است و یک‌روال آسان به سخت را در پیش گرفته است. یادگیری در ابتدا به خاطر آسان بودن ماهیت موضوع، مثل همین موضوعی که در حال مطالعه هستید فقط با خواندن شروع می‌شود ولی در نهایت با کدهای برنامه نویسی تمام می‌شود. گاهی نیاز خواهید داشت حتی یک هفته را صرف یک موضوع کنید.

در برنامه‌ریزی خود این نکته مهم است که نباید صد گیگ و هزاران گیگ آموزش تهیه کنید و شروع کنید به آموزش و بدون رودربایستی بگویم توهم بزنید که من باید ادوارد اسنودن شوم. کلید زمان دارای محدودیت است و باید از آن با ارزش استفاده کنید. پیوستگی در یادگیری به این مفهوم است که باید مطالب را در یک سری آموزش پله‌ای و سطح‌بندی شده یاد بگیرید. صائب تبریزی چه زیبا گفت:

چون گذارد خشت اول بر زمین معمار کج
گر رساند بر فلک، باشد همان دیوار کج

بله شما یاد می‌گیرید، رشد می‌کنید، موفق می‌شوید ولی با پایه ضعیف. ما پیش هر پزشکی برای درمان می‌رویم ولی اگر بدانیم این پزشک دارای معدل 12 است مطمئناً دیدگاهمان تغییر می‌کند. ما خودمان هم‌میدانیم برای سرماخوردگی باید چه دارویی مصرف کنیم ولی به پزشک اعتماد می‌کنیم چون تخصص دارد. افراد زیادی طراحی وب را می‌دانند ولی افراد متخصص مطمئن کم هستند.

طراحی سایت دقت می‌خواهد

اگر می‌توانید زمان بگذارید و واقعاً به این حرفه علاقه‌مند هستید خوب شروع کنید. برای شروع نیاز است که به جزئیات دقت داشته باشید. دقت و دقت و دقت. دقت در جزئیات و علت‌ها دو پارامتر اساسی هستند. می‌توانیم یک کد را کپی و استفاده کنیم. می‌توانیم از ساختار آماده استفاده کنیم و مشکلمان حل شود ولی وقتی خودتان پایه قوی داشته باشید مطمئنم با استدلال و منطق، دلیل استفاده از این قطعه کد یا رنگ یا هر چیز دیگری را نسبت به مشابه آن انتخاب کرده‌اید را راحتر می‌فهمیم و درک می‌کنیم. دقت در جزئیات در ابتدای مسیر آموزش یعنی:

پایه قوی و سطح کاری بالایی بسازیم
موفقیت علمی و کاری داشته باشیم
برای خود برند و جایگاه داشته باشیم
کسب‌وکار موفقی داشته باشیم

باید این موضوع را بدانید که آیا من با این شرایط سنی، جنسیتی و … می‌توانم در این حرفه موفق باشم یا خیر. بخشی از پاسخ با خود شماست ولی به‌زودی مقاله‌ای تحت عنوان “طراحی سایت برای افراد عادی امکان پذیر است یا خیر؟” برایتان خواهم نوشت.

اشکان کیانی

اشکان کیانی

8 سال شد که من یک طراح و توسعه دهنده صفحات وب (Front-End) هستم. زمان سریع می گذرد و من به همان سرعت به دنبال برنامه نویسی و علایقم هستم. آموزش خصوصی طراحی سایت، مشاوره قرارداد ها، طراحی UI و UX سایت، سئو و بهینه سازی از تخصص های من است.

پاسخ دهید.

دیدگاه‌های این نوشته

هنوز پاسخی ارسال نشده است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

هنوز هیچ مطلب مرتبطی برای این قسمت نشر داده نشده است.

دوره‌های آموزشی

متاسفانه برای این دسته هنوز مطلب نشر داده نشده است.